Saç ekimi konusunda Türkiye’de her geçen gün yeniliklerin ortaya çıkması artık beklenmedik bir durum değil. Bu yeniliklerin hedefi daha yüksek başarılı sonuçların yanında, daha konforlu hizmet sunmak. Soft FUE, saç ekimi operasyonunun bugüne kadarki en konforlu hali olarak kısaca ifade edilebilir.

Saç ekimi sürecinde konforu artırmanın yolu doğal olarak acı hissedilebilecek adımlarda yenilik yapmaktır. Bu anlamda baktığımızda saç ekiminin en acılı süreci kişiye uygulanan anestezi sürecidir. Çünkü anestezi zaten derinin duyarlılığını azaltarak saçların toplanması ve ekilmesi temel aşamalarındaki müdahalelerin hissedilmemesini sağlar.

Anestezi uygulamaları artık kendi içerisinde 3 kategoride toplanır.

  1. İğneli anestezi
  2. Basınçla yapılan anestezi (iğnesiz anestezi)
  3. Soft sedasyon sonrası yapılan anestezi.

Bunlardan ilki olan iğneli anestezi de saç ekimine başlamadan önce iğne ile anestezi verilmesi sürecidir. Saç köklerinin toplanacağı ve ekileceği alana iki defa iğne ile müdahale edilip deri altına bu anestezik etken madde iletilir. Bu iğnelerin vücuda müdahalesi esnasında bir acı hissedilmesi doğal olarak kaçınılmazdır. Bu acı kişinin ağrı eşiğine göre bazen çok önemsiz olsa da bazılarında rahatsızlık verici olabilir.

İğnesiz anestezi ise aslında tam olarak iğnesiz olarak yapılmaz. Burada kullanılan cihaz basınç ile deri üzerine anestezik etken maddeyi basınçla verir. Sonrasında bir miktar duyarsızlaşan deriye yine iğne yardımıyla anestezi yapılmaya başlanır. Burada amaç ilk iğne müdahalesi ile hissedilen acının hissedilmesini azaltmaktır.

Soft Sedasyon Uygulaması

Soft sedasyon uygulaması, anestezi uzmanı bir doktor kontrolünde yapılır. Doktor hastanın fiziki kondisyonuna göre belirleyeceği dozda bir sedoanaljezik madde hazırlar. Bu etken madde açılan bir damar yolu ile hastaya verilir. Uygulamada hastanın artık acı hissetmeyeceği eşiğe geldiği görüldüğünde artık operasyona başlanabilir demektir. Doktorun bu işlemi uygulaması bir kaç dakika sürer.

Soft FUE Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekimi operasyonu anestezi aşaması da dahil olmak üzere 4 aşamada gerçekleştirilir. Bunlar:

  1. Soft sedasyon uygulanması
  2. Saç köklerinin toplanması
  3. Kanalların açılması
  4. Saçların ekilmesi.

Saç ekiminde FUE yönteminde saç köklerinin ekilmesi için öncelikle kanal açılıp sonra ekileceği gibi bu iki aşamanın birleştirildiği DHI yöntemi de vardır.

Saç ekimi operasyonu temelde FUE ve DHI olarak iki yöntemle gerçekleştirilir. Her ikisi de FUE prensiplerine dayanır. Hem FUE hem de DHI yönteminde soft sedasyon ile saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu aşamalardan ilki olan sedasyon aşamasının en kritik noktası bu işlemin bir doktor kontrolünde yapılmasıdır. Doku Tıp Merkezi’nde sedasyon uygulaması anestezi alanında uzman bir doktor gözetiminde yapılır.

Saç köklerinin toplanması aşamasında dikkat edilen en önemli öncelik aslında donör alanın doğal görünümünü bozmadan mümkün olan en yüksek sayıda saç kökünün toplanmasıdır.

Kanal açılması veya kanal açmayla birlikte saç köklerinin ekilmesi aşamasında yön ve açı olarak ifade edilebilecek iki önemli nokta söz konusudur. Yön saç köklerinin eski saçlarının yönüne uygun olarak açılması anlamına gelir. Açı ise saç kökünün dikey açısını ifade eder. Burada saç kökleri 40-45 derecelik bir açı ile ekilir. Doğal saç kökleri açısı da bu aralıktadır.

Doku Tıp Merkezi’nde saç ekimi işlemi Dr. Serkan Aygın tarafından yapılmaktadır. Dr. Serkan Aygın saç ekimi alanında 1996 yılından bu yana faaliyet gösteren dünyanın yüzden fazla ülkesinden gelen hastaya saç ekmiş bir doktordur.

 

Yukarı