Günümüzün popüler estetik anlayışında; keskin ve üçgen yüz hatları güzel ve çekici görünmektedir. Yuvarlak yanaklar ergenlik dönemine kadar “sevimli” görünüyor olsa bile, ergenlik döneminden sonra yüzdeki yuvarlaklık o kadar da çekici görünmeyebilir.

Bazen, çok zayıf olan kişilerde bile yanak bölgesindeki yağlar daha fazla olabilir ya da kilo verilse bile yüzü yuvarlak ve tombul görünebilir. Bu nedenle, kilo kaybından sonra, küçük bir cerrahi işlemle yüz bölgesinden az miktarda yağ alınabilir ve yüze daha orantılı, daha hoş bir şekil verilebilir. Alınan yağların ardından, yüzdeki tombul yanak görüntüsü kaybolmakta ve elmacık kemikleri daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Yurt dışında, özellikle de Amerika’da, ünlüler arasında uzun yıllardan bu yana popüler bir uygulama olan bişektomi, son dönemde Türkiye’de de çok talep görmeye başladı. Bişektomi, “Hollywood Yanak Ameliyatı” olarak da bilinmektedir. Dünyaca ünlü çok sayıda isim tarafından tercih edilen bu operasyon ile elde edilen estetik sonuçlar oldukça tatmin edicidir.

Bişektomi Nedir?

Günümüzde, dudak dolgusu ya da yüz inceltme operasyonları geçirmek çok bilinen bir şeydir. Bununla birlikte, özellikle ünlüler dünyasının estetik cerrahiye olan sevgisi, estetik dünyasındaki gelişmeleri yepyeni bir seviyeye taşımaktadır. Gerçekleştirilen çoklu operasyonlar, birçok ünlü ismin görünümünü büyük ölçüde değiştirmektedir.

Son dönemde estetik dünyasında öne çıkan uygulamalardan biri de “Bişektomi”dir. Yanak bölgesindeki fazla yağ dokusunu çıkararak daha ince yüz hatlarına ve daha belirgin elmacık kemiklerine sahip olmanızı sağlayan bişektomi ameliyatını tercih edenlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bişektomi, genel anestezi altında, ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında gerçekleştirilen bir işlemdir. Operasyon sırasında, ağız içine yaklaşık 1 cm’lik bir kesi yapılmadan önce lokal anestezi de yapılmaktadır. Bu şekilde hastalar, ameliyattan hemen sonraki dönemde, herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Ağız içine yapılan kesiden, yanak yağının alınması işlemi gerçekleştirilir. Ardından; sonradan kendiliğinden eriyen ve operasyondan sonra alınması gerekmeyen birkaç dikiş ile kesi kapatılır. Bişektomi ameliyatından sonra, dışarıdan görünen herhangi bir yara izi olmaz ve ortalama bir hafta sonra cerrahi kesiler tamamen iyileşmektedir.

Operasyondan sonra hastalar, hemen günlük rutinine geri dönebilir. Yanak bölgesindeki fazla yağların alınmasından birkaç gün sonra, antibiyotik tedavisi ve ağız bakımı devam eder. Bu, enfeksiyon oluşumunu engellemek için önemlidir. Bişektomi ameliyatından sonra, 2-3 hafta içinde sonuçlar gözle görülür bir şekilde belli olmaktadır. İlk günlerde yanaklarda şişlik (ödem) oluşabilir ve birkaç hafta sonra ödem geçmektedir ve elmacık kemikleri daha belirgin hale gelmektedir.

Bişektomi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında doktorunuz bir antibiyotik reçete edecek ve ağız bakımı konusunda dikkat etmeniz gerekenleri belirtecektir. Bunların dışında, operasyon sonrası ilk bir haftalık dönemde, beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler de vardır.

Bişektomi sonrası ilk üç gün beslenme, sıvı şeklinde olmalıdır. Su, meyve suyu, süt ve tanesiz çorbaları sık sık tüketebilirsiniz. İşlem sonrası, 4. ve 6. günler arasında, yumuşak yiyeceklere geçiş yapılabilir. 7. günde hastalar, normal yeme alışkanlıklarına geri dönebilir. Bu günlerde hala hafif de olsa rahatsızlıklar varsa birkaç gün daha yumuşak gıda ve sıvı ağırlıklı beslenmeye devam edebilirsiniz.

Bişektomi Risk ve Komplikasyonları

Operasyon sonrasında ödem ve ağrı çok fazla görülmez. Hastalar, genellikle aynı gün içinde hastaneden taburcu edilmektedir ve ertesi gün işe gidebilirler. Bunlara ek olarak, yanaklarda yağ kütlesini azalttığından, bişektomi ameliyatları yaşlanma bölgesinde oluşacak deformasyonlar üzerinde de önleyici bir etkiye sahiptir.

Bişektomi ameliyatının ciddi bir komplikasyonu yoktur. Ameliyat sonrasında; yanak bölgesinde asimetri, aşırı çökme ve bölgede uyuşukluk hissi görülebilir. Ancak, bunlar çok nadir görülen durumlardır ve doğru ellerde yapıldığında bişektomi ameliyatının herhangi bir riski yoktur.

 

Yukarı